Fine Art -Artists at work in the "Heart of Matlacha"

Original Fine Art & Jewelry- Voted Best Art Gallery in Matlacha 

Artist Jay Benton creates a sculpture on the dock.

Ferrentino's dockside "office" at WildChild Gallery

March 13 & 14- Friday & Saturday

1. Lenea Howe- Paper Clay

2. Jim Flanders- Rock Candles

3. Kathy Dawdy- Jewelry

4. Anne Schroeder- Fabric Dolls

5. Rob Roehrig- Wood Turning

6. Cheryl Hanson- Flower Pounding

7. Jeanne Rosenberg- Fused Glass



March 20 & 21- Friday & Saturday

1. Nancy Hossbach- Wood/Watercolor

2. Theresa Shelton- Painting

3. Lora Yakimov- Metal Sculpture

4. Rita Linton- Jewelry

5. Nancy Green- Fused Glass


March 27 & 28- Friday & Saturday

1. Kathy Fitzgerald- Stained Glass

2. Kathryn Erickson- Baskets

3. Joel Halberstadt- Wooden Birdhouses

4. Linda Underwood- Acrylics

5. Suzan Woychuk- Pottery

6. Jay Benton- Stone

7. Lisa Benton- Wood Turning


April 3 & 4- Friday & Saturday

1. Pam Allen- Concrete

2. Terry Lynn Spry- Oils

3. Jessie Dilich- Acrylics

4. Bob Kozak- Wood Carving

5. Lisa Fitz-gerald-Shell Art

6. Sandi Davis- Silverware Jewelry

7. Carla Wormington- Acrylic


April 10 & 11- Friday & Saturday

1. Linda Cone- Beads

2. Kathy Dawdy- Jewelry

3. Diane Palmquist- Pine Needles/Mix Medium

4. Lynne Kemper- Wood Carved Feathers

5. Ron Kemper- Photography

6. Roger Van Lieshout- Oils

7. Teri Aldred- Pottery

8. Kamran Firooz- Wood Turning

9. Dave Tripp- Acrylics


April 17 & 18- Friday & Saturday 
1. Lenea Howe- Paper Clay

2. Lexi Christiansen- Hemp & Clay

3. Sally Hutchinson- Fabric

4. Carolyn Darling


April 24 & 25- Friday & Saturday

1. Nancy Cunningham- Silk

2. Dan Palmer- Furniture

3. Bob Kozak- Wood Carving

4. Joel Halberstadt- Wooden Birdhouses

5. Suzan Woychuk- Pottery


​​Art inthe Heartof MatlachaWeekend

February 13, 14 & 15 
Friday, Saturday & Sunday


1. Nory McNelis- Oils

2. Lenea Howe- Paper Clay

3. Carla Wormington- Acrylics

4. Denise Kirkeeng- Mix Medium

5. Kathy Fitzgerald- Stained Glass

6. Jim Flanders- Rock Candles

7. Linda Kegley- Acrylics

8. Theresa Shelton- Painting

9. Lora Yakimov- Metal Sculpture

10. Kathy Dawdy- Jewelry

11. Cheryl Buss- Jewelry

12. Sandi Davis- Silverware Jewelry

13. Debra Rhoads- Acrylics

14. Terry Lynn Spry- Oils

15. Jon Ferrentino- Oils

16. Ann Schroeder- Fabric Dolls

17. Lisa Benton- Wood Turning

February 20 & 21- Friday & Saturday

1. Susan Gardner- Watercolor

2. Nancy Hossbach- Watercolor/Wood

3. Bob Kozak- Wood

4. David Tripp- Acrylics

5. Lisa Fitzgerald- Shell Art

6. Cheryl Hanson- Flower Pounding

7. Jeanne Workman- Fabric Art

8. Diane Palmquist- Paper Flowers 



February 27 & 28 - Friday & Saturday

1. Kathy Dawdy- Jewelry

2. Caroline Darling

3. Rob Roehrig- Wood Turning

4. Ron Kemper- Photography

​5. Lynne Kemper- Wooden Feathers

6. Linda Gamlen- Acrylic

7. Vladimir Slutskin- Stained Glass

8. Linda Cone- Bead work 



March 6 & 7- Friday & Saturday

1. Joel Halberstadt- Wood Bird Houses

2. Mimi Little- Acrylics

3. Kamran Firooz- Wood Turning

4. Debra Rhoads- Acrylics

5. Nancy Cunningham- Silk

6. Carla Wormington- Acrylics
7. Teri Aldred- Pottery

Artist Demos 2015

January 2 & 3- Friday Saturday

1. Terri Aldred- Clay

2. Brooke Benjamin- Crystal Dreamcatchers

3. Lexi Christiansen- Clay & Hemp Bracelets

4. Carla Wormington- Acrylics

5. Diane Palmquist- Paper Flowers


January 9 & 10- Friday & Saturday

1. Denise Kirkeeng- Fabric Art

2. Dan Palma- Furniture

3. Kamran Firooz- Wood Turning

4. Jon Ferrentino- Oils

5. Nancy Green- Fused Glass

6. Suzan Woychuk- Pottery

7. Linda Cone- Bead Work


January 16 & 17- Friday & Saturday

1. Lenea Howe- Paper Clay

2. Theresa Shelton- Painting

3. Kathy Dawdy- Jewelry

4. Rita Linton- Jewelry

5. Stephanie Miller- Oil

6. Jay Benton- Stone Carving

​7. Jean Rosenberg- Fused Glass

​8. Vladimir Slutskin- Stained Glass

9. Lisa Benton- Wood Turning 


January 23 & 24- Friday & Saturday

1. Kathy Fitzgerald- Stained Glass

2. Nancy Hossbach- Wood/Watercolor

3. Linda Koenig- Fused Glass

4. David Tripp- Acrylics

5. Kathy Bingaman- Polymer Clay

6. Linda Gamlen- Acrylic

7. Dan Palma- Acrylics

8. Kay Stammens- Wood Carving


January 30 & 31- Friday & Saturday

1. Joel Halberstadt- Wood Bird Houses

2. Barbara Albin- Watercolor

3. Debra Rhoads- Acrylics

4. Carolyn Darling- Jewelry

5. Teri Aldred- Pottery 


February 6 & 7- Friday & Saturday

1. Jessie Dilich- Oils 

2. Laura Devoe- Jewelry 

3. Nancy Cunningham- Silk

4. Rita Linton- Jewelry

5. Kathleen Cifelli- Mannequins

6. Linda Underwood- Acrylics

7. Suzan Woychuk- Pottery

8. Cindy Cone- Photography

​9. Kerry Polan- Wood Carving




Art in the Heart of Matlacha

Scenes from our 2015 Event

Second Saturday in February- February 13, 14 and 15


We had a great turnout for our annual event held on the grounds of the Gallery and in the gardens. Sunshine, music and  a variety of WildChild's artists, created their art in the garden!

Mark your calendars for next year's great  island-wide event. 

Keep an eye out for the Wacky Wednesday list to see artists demo-ing in the side room each Wednesday!



Wild Child Art Gallery

4625 Pine Island Road NW Matlacha FL 33993 US

239.283.6006

sales@wildchildartgallery.com




Artist Demonstrations in the Garden 

2015-2016

FOLLOW THIS LINK


11am until @5pm  

Demos in the Garden

TasteFULL Tuesdays- 9am until 2pm

 during the season.

​Beginning the 2nd week in October, you can see unique, original art being created and meet the artists. The demos are from 11am until 5pm on Wednesday-Thursday, and Friday-Saturday. Follow this website for our unique, planned offerings 
for the 2015-16 Season!

November 28 & 29- Friday & Saturday

1. Linda Underwood- Acrylics

2. Dan Palma- Furniture

3. Lora Yakimov- Metal Sculpture

4. Nory McNelis- Oils

5. Cheryl Buss- Mix+Match Earrings

6. Jan Werdin- Mix Medium

7. Tom Werdin- Pastel

8. Kathryn Erickson- Baskets

​9. Mimi McCallum- Oil


December 5 & 6- Friday & Saturday

1. Lenea Howe- Paper Clay

2. Kathy Fitzgerald- Stained Glass

3. Lindy Holt- Fine Silver

4. Joanne Smith- Photography

5. Jon Ferrentino- Oils

6. Teri Aldred- Pottery

7. Kamran Firooz- Wood Turning

8. Debra Rhoads- Acrylics

9. Cindy Cone- Photography

​10. Kerry Polan- Wood Carving


December 12 & 13 Friday & Saturday

1. Lisa Fitzgerald- Shell Art

2. Linda Koenig- Fused Glass

3. Barbara Albin- Watercolor

4. Pam Allen- Concrete

5. Jess Dilich- Acrylics

6. Terry Lynn Spry- Oil

7. Jeanne Workman- Fabric Art

8. Laura Devoe- Jewelry


        December 19 & 20 Friday & Saturday

1. Carolynn Darling- Jewelry

2. Lenea Howe- Paper Clay

3. Susan Gardner- Watercolors

4. Jim Flanders- Wood

5. Linda Kegley- Acrylics

6. Kathleen Cifelli- Mannequins

7. Nancy Green- Fused Glass

8. David Tripp- Acrylics



           December 26 & 27- Friday & Saturday

1. Nory McNelis- Oils

2. Cheryl Buss- Mix+Match Earrings

3. Jay Benton- Stone Carving

4. Cheryl Hanson- Flower Pounding

5. Linda Gamlen- Acrylic on Pots 

Artist Demos 2014

October 31 & November 1 
Friday & Saturday

1. Pam Allen- Concrete

2. Rita Linton- Jewelry

3. David Tripp- Acrylics


November 7 & 8- Friday & Saturday

1. Isabel Francis- Jewelry

2. Jeanne Workman- Fabric Art

3. Jim Flanders- Rock Candles

4. Judy Swircenski- Silk

5. Bob Kozak- Wood Carving

6. Kerry Polan- Wood Carving

7. Cindy Cone- Photography


November 14 & 15-Friday & Saturday

1. Denise Kirkeeng-  Fabric Art

2. Nancy Hossbach- Wood/Watercolor

3. Linda Kegley- Acrylics

4. Jon Ferrentino- Oils

5. Kathleen Cifelli- Mannequins

6. Nancy Green- Fused Glass


November 21 & 22- Friday & Saturday

1. Lora Yakimov- Pewter Sculpture 

2. Lenea Howe- Paper Clay

3. Susan Gardner- Watercolor

4. Laura Devoe- Jewelry

5. Linda Koenig- Fused Glass/Mixed Medium

6. Theresa Shelton- Painting

7. Lisa Fitzgerald- Shell Art

8. Judy Swircenski- Silk Art